Téma aplikovania alternatívnych zdrojov vo väčšom rozsahu (bytové domy, školy, verejné budovy) sa stáva veľmi aktuálnou a populárnou, avšak často sa stáva, že jednotlivé výstupy rôznych subjektov majú až protichodné výpovede. V prípade tepelných čerpadiel existuje viacero zdrojov pre získanie nízko-potenciálneho tepla. Nie je pravdou, že jedinou alternatívou je systém VZDUCH-VODA, ktorý získava energiu z okolia. Každá lokalita má svoje špecifiká a iné predpoklady pre ten-ktorý zdroj energie. Druhým extrémom je systém GEOTERMÁLNYCH VRTOV, ktorého návratnosť v súčasných podmienkach prekračuje hranicu 30 rokov, pozitívnym trendom sú však novostavby, ktoré musia už dnes riešiť problematiku nielen vykurovania objektu, ale aj chladenia. V týchto prípadoch sú systémy geotermálnych vrtov opodstatnené. PLOŠNÉ KOLEKTORY si vyžadujú voľný pozemok, na ktorom je uložená primárna strana, avšak pre bytové domy je tento systém skoro nerealizovateľný. Z hľadiska investícií a v prípade vhodného podložia a hydrogeológie sú časté aplikácie so systémom VODA-VODA, v ktorom získavame energiu z podzemnej vody.
Účinnosť tepelných čerpadiel – COP vs. SPF
Jednotlivé tepelné čerpadlá či značky tepelných čerpadiel používajú tabuľkové hodnoty účinnosti, tzv. COP (coeficient of performance), na základe ktorých dochádza k prvotným výberom. Účinnosť podľa COP je laboratórnym výsledkom testov a nezobrazuje reálne možnosti či úspory riešenia. SPF (seasonal performance factor) sezónne výkonové číslo, vyjadruje pomer tepla na výstupe z čerpadla v priebehu jedného roka k celkovej spotrebe energie. Je kľúčovým parametrom systému, pretože pri hodnotení reálnych výsledkov záleží na celkovej energetickej a nákladovej bilancii. SPF je presnejším a komplexnejším ukazovateľom efektívnosti inštalácie ako COP. Vyjadruje schopnosť tepelného čerpadla pracovať energeticky efektívne aj pri čiastočnej záťaži, to znamená prispôsobiť energetickú náročnosť meniacej sa potrebe vykurovacieho výkonu v závislosti od zmeny vonkajšej teploty. Parametre ktoré ovplyvňujú SPF:
- Výpočtová teplota
- Požadovaná teplota pre vykurovací okruh
- Požadovaná teplota výstupu pre prípravu TV
- Spotreba obehových čerpadiel na primárnej a sekundárnej strane
- Požadovaná vnútorná teplota v miestnostiach
Centrálny zdroj tepla vs. plyn vs. tepelné čerpadlo
Novelizáciou zákona o energetike č. 100/2014 sa defacto „zabetónoval“ existujúci stav a dáva predpoklady pre ďalší nárast cien tepla z CZT. Plynové kotolne z dôvodu produkcie emisií sú taktiež vylúčené zo súťaže, preto jediným relevantným zdrojom, ktorý je 100 % ekologickým je tepelné čerpadlo. Novelizácia ide tak v príkrom rozpore so smerovaním Európskej únie, ktorá stimuluje cez grantové schémy či dotácie energeticky efektívne riešenia. Netreba však zabúdať na termíny, ktoré sa viažu na takúto zmenu. Hlavným termínom je august bežného roka, v ktorom sa dohaduje množstvo energie na nasledujúci kalendárny rok.