Trendom tejto doby je mať čo najviac vecí „smart“. Tento trend sa nevyhýba ani domácnostiam. Aj sem už postupne prenikajú rôzne smart resp. inteligentné technologické vychytávky, ako automatické ovládanie svetiel, žaluzií, inteligentné termostaty, rôzne audio – video prvky a vlastne všetkého, čo sa dá zautomatizovať.
V tejto oblasti nezaháľajú ani slováci. Vymysleli novinku Goldee Light Controller, jedná sa o inteligentné osvetlenie domácnosti. Svetlo sa plne automaticky prispôsobuje užívateľovi a jeho návykom. Navyše osvetlenie je interaktívne, ráno simuluje východ slnka a večer sa napríklad postupne stmieva, čím nás pripravý na spánok. Ak sa náhodou v noci zobudíte a vstanete automaticky sa zapne tlmené svetlo, pri neprítomnosti sa automaticky vypne. Ideálne je použitie Goldee Light Controller s LED žiarovkami, ale malo by byť kompatibilné aj s klasickými žiarovkami. ( http://getgoldee.com )
Ďalšou veľkou novinkou uplynulej doby, bola kúpa firmy Nest spoločnosťou Google. Google zainvestoval do kúpi Nest 3,2 miliardy dolárov. Čím sa Nest zaobera? Vyrábajú intelgentné termostaty a hasiče požiarov pre domácnosti, ktoré sú ľahko ovládateľné mobilným telefónom. Aj táto kúpa naznačuje kam sa bude vývoj uberať, a že inteligentné riešenia sa budú v domácnostiach čoraz viac presadzovať. Inteligentný termostat Nest využíva vlastné senzory, ako aj pripojenie k internetu pre optimálne nastavenie teploty v domácnosti. Využíva tak informácie o počasí, vlhkosti, a sleduje aj návyky užívateľa a tak sa prispôsobuje zvyklostiam. ( https://nest.com )
V ponuke už postupne nájdeme aj riešenia, ktoré automatizujú takmer každé úkony v domácnostiach. Ovládané sú jednoducho pomocou telefónu, či tabletu. Ak si chceme vytvoriť inteligentnú domácnosť je treba všetko dobre zdokumentovať a premyslieť, čo všetko chceme ovládať, a ako to má byť poprepájané, či sa bude jednať o centralizovaný systém z nejakej riadiacej jednotky, alebo decentralizovaný. Každý takýto systém sa zväčša robí presne na základe požiadaviek užívateľa a je jedinečný. Do systému je možné zapájať takmer každé elektrické zariadenie v domácnosti.
- rôzne bezpečnostné prvky
- zariadenia na otváranie a zatváranie dverí a brán
- svietidlá a svetelné zdroje nachádzajúce sa vnútri alebo vonku
- kúrenie, klimatizáciu, ventiláciu
- televíziu, videorekordér, CD rekordér, hi-fi zariadenia
- elektrické žalúzie, rolety
- elektrické okná
- zavlažovacie zariadenia a pod.
Dôležitou súčasťou systému sú senzory (pohybové senzory, senzory snímania intenzity osvetlenia, dymové senzory a pod.), ktoré sú zmyslovými orgánmi (očami, ušami), vysielajúcimi ovládacie a varovné signály do systému.
zdroj: http://urobsisam.topky.sk/stavba-domu/vykurovanie/inteligentna-domacnost
Okrem zautomatizovania bežne a pravidelne vykonávajúcich úloh, inteligentné domácnosti zvyšujú aj bezpečnosť našich príbytkov. Množstvo rôznych senzorov na otvorené okná, dvere, senzory pohybu, v prípade našej dlhodobejšej neprítomnosti zapínanie svetiel, pridávajú na pohode a pocitu istoty ak sme mimo domu. Príklad – www.canary.is . Odomknutie dverí pomocou NFC technológie v telefóne rovnako už nieje problém. Rôzne smart technológie prenikajú čoraz do väčšieho počtu zariadení, a snažia sa nám tak zjednodušovať bežne vykonávané úlohy.